درباره وبلاگ


من آن غريبه ی ديروز آشناي امروز و فراموش شده ي فردايم در آشنايي امروز مي نويسم تا در فراموشي فردا يادم كني
آخرین مطالب
پيوندها
نويسندگان


ورود اعضا:

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

<-PollName->

<-PollItems->

خبرنامه وب سایت:

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 25
بازدید دیروز : 41
بازدید هفته : 66
بازدید ماه : 390
بازدید کل : 50051
تعداد مطالب : 23
تعداد نظرات : 107
تعداد آنلاین : 1


Alternative content


دلنوشته های من البته بیشتر سینمایی
CiNeMa,MuSiC,...

 

خب با تاخیر فراوان فیلم رو دیدم و خیلی کوتاه نظر خودم رو دربارش مینویسم.

 

در مورد فیلم باید بگم که من خوشم نیومد!
اگر در شرایط عادی بود با این حال سینما شاید میگفتم معمولی یا خوب اما حالا که به نوعی نماینده است برای کشورمون باید بگم معمولی رو به ضعیف.

 


اول اینکه فیلمنامه بده چون از ریشه خرابه ! فیلم که شروع شد به نوعی نادر نماینده ایران بود و سیمین هم که فکرش این بود که تنها راه ادم شدن رفتنه ! تا اینجا گیری نبود هرجند در فیلم به نوعی با سیاه نمایی مورد شهر و فرهنگ رو به رو بودیم (خونه نه چندان جالب . اون اسانسور بیمارستان کثیف و ....)

 

اما اوایل فیلم به نوعی خوشحال بودم از اینکه نادر که نماد ماست ادمی هست اصول گرا و پایبند به اصول خودش که شاید همین هم باعث شده بود دختر پدر رو انتخاب کنه اما رفته رفته نادر فنا شد در اخر شاید انتخاب دختر رو ندیدیم اما این به نوعی انتخاب مادر و ایدئولوژی اون بود چون تمایل دختر اول به سمت پدر بود ضمن اینکه فکر میکنم پایان باز جالبی هم نداشت و به نوعی نا کار امد بود.

شخصیت بعدی که دیگه مطمئن بودیم پایبند به اصولی هست راضیه بود که اون هم اصولی نداشت شاید دروغ نگفت اما حقیقتی رو نگفت که از گناه همه بدتر بود و همینطور همسرش که ادعای خدا پیغمبر داشت و اون هم برای گرفتن پول دست و پاش لرزید.

شخصیت بعدی دختر بود که اون هم اصولی نداشت دختری که با سوالاتش از پدر به نظر میومد اصولی داشته باشه یا میخواد که داشته باشه اما اون هم راحت دروغ گفت.

شخصیت بعدی معلم بود که باز اون هم دروغ گفت !

باز شخصیت دیگه خواهر شوهر مرضیه بود که اون هم حقایقی رو نگفت!

اما سیمین که اون ایدئولوژی رو داشت و نادر اون رو ضعیف خطاب میکرد به نوعی با اصول ترین کرکتر بود که خدا کنه ربطی به نظرش مبنی بر رفتن نداشته باشه!

از همینجا کاملاً مشخصه که این فیلم رو هواست کرکترهاش همه فلت و سطحی هستند هیچکس اصولی نداره و همه دروغ میگن خب معلومه که در نمیاد!

میخوام بگم کرکتر های این فیلم قرار بوده مشت نمونه خروار باشن چون با فیلم اجتماعی طرف هستیم نه تخیلی خب مگه میشه همه دروغ بگن !؟ اصن خنده داره جهنم هم همه دروغ نمیگن والا !
همونطور که اگه همه شخصیت ها عالی و خوب باشت فیلم شعاری و حال بهم زن میشه از اونور هم صدق میکنه.

 


فیلم جذابیت های روایی داستان هم نداشت نمونش همون بازسازی صحنه افتادن رو پله ها ! شما فیلم راشومون استاد کوروساوا که من همینجا هم معرفی کردم رو ببینید که 50 سال پیش چجوری بازسازی میکنه ! واقعا برای بالا رفتن سلیقه فقط باید فیلم دیدو دیدو دید .

اصلا حرف فیلم چی بود ؟ نتیچه گیری چی بود ؟
اگه فیلمساز معتقده جامعه انقد کثیفه که خب باید فیلمی بسازه که کمکی باشه برای اصلاح این امر نه اینکه پدر اصولگرای خانواده بیاد به بهانه سرپرستی دخترش و پدرش دروغ بگه ! و به نوعی این بشه توجیهی برای دروغ گویی نه مذمت ان ! یا اون مرضیه خانوم با تقوا که نگران پول حرومه و به دفتر مرجع تقلیدش زنگ میزنه اول از همه بدون اجازه همسرش میره کار میکنه و بعدش هم که اون حقیقت رو نمیگه اون هم به بهانه حفظ زندگی ! خب معلومه کرکتری که اصولی نداشته باشه قابل باور نمیشه برای مخاطب و سطحی میمونه .

 


خب پس اصغر جان چکار کردی با این فیلمت برای این جامعه خراب؟ اگر قراره اینارو ببینیم که هرروز داریم میبینیم البته نه به این شدت ! دیگه نیاز به مستند شما نبود!

از نوع پوشش ها و ... هم معلوم بود که فیلم بار مسافرتش رو بسته که این عیب نیست نه پوشش نه برخوردهای فیزیکیش اما به قصد ددر ساختن دیگه خوب نیست !

 

هرچند جا داره از فیلم برداری خوب کار و همینطور موسیقی یادی کرد و البته لیلا حاتمی و شهاب حسینی که خدارو شکر چشم نزنم همیشه بالاتر از متوسط هستند و اکثرا خوب.


فیلم خوبی نبود اما امیدوارم موفق یاشه چون به هرحال تاثیر داره بر روی دیده شدن اثار ایرانی خوب.